Japonský festival Advík v Praze již tento víkend!

Původem malé setkání fanoušků japonských tanečních her uchopilo aktuální vlnu zájmu o japonskou (pop)kulturu a rychle se rozrostlo na rozsáhlý festival příznivců japonského animovaného filmu (anime), japonského comicsu (mangy) a životního stylu Země vycházejícího slunce. Letos se dočká nového programu poskytnutého Japonským velvyslanectvím v ČR i speciální linie ke slavné hře League of Legends.

Již 9. ročník, který se odehraje 24. až 27. července 2014 v pražské Modré škole, se zároveň zaměřuje i na oblíbené hudební, konzolové a počítačové hry a jako vždy nezapomíná ani na obřady a zvyky tradičního Japonska.

Výstavy, přednášky a hry

Oproti loňskému ročníku bude větší důraz právě na klasickou japonskou kulturu a to i díky podpoře japonského velvyslanectví, které poprvé představí i vlastní program. Vystaveny budou tradiční japonské panenky ningyō, makety UNESCO památek v Japonsku i tradičních japonských jídel a také origami. Doplněny budou promítáním dokumentů o životě v Japonsku.

Kultura starého Japonska dále ožije v přednáškách, živých představeních a workshopech od bojových umění jako Nakagawa Tózan Ryú battójutsu či Bujinkan ninjutsu až po tradiční japonský tanec Nihon Buyó.

Zhruba polovina z celkem 15 programových linií se zaměřuje na přednášky a projekce; zbytek pak na herní komunitu. Osu festivalu opět tvoří projekce anime (Claymore, Please Teacher, Agent Aika, Kimi ni Todoke…), módní přehlídka, volba Miss a tradiční sobotní ples a galavečer. Pěknou vizuální podívanou jsou kostýmové soutěže, tzv. cosplay, které se staly jedním z trademarků podobných festivalů po celém světě. Hodnotí se kvalita ručně vyráběných kostýmů i věrnost originálu, povětšinou postavám z mangy, anime či počítačových her. Advík letos hostí českou kvalifikaci Eurocosplaye, která se odehraje v sobotu od 14 hodin, a tuzemský vítěz poletí v říjnu na finále do Londýna.

Několik linií je zaměřeno přímo na přednášky o anime a Japonsku pro znalce i začátečníky včetně oblíbeného fenoménu šónen-ai, japonské Jrockové hudby a hudebních her či cestování po Asii. Vlastní linii získala móda, ať již japonská, lolita, historická či fiktivní (steampunk).

Z dalšího programu je třeba zmínit možnost počíst si v manga knihovničce, zajít do příjemného Maid Café nebo se zúčastnit množství soutěží v mnoha kreativních disciplínách od tvorby animovaných klipů (AMV), kreseb a obálek (FanArt, OriginalArt), povídek (OriginalFiction) až po tradiční Karaoke. Nově bude přítomná i odpočinková zóna pro návštěvníky s možností např. připojit se k internetu, připravit si jídlo nebo si dokonce zasoutěžit.

A samozřejmě je tu i herní scéna, která se krom obecných i specifických přednášek zaměřuje třeba na životy profesionálních hráčů počítačových her, kteří existují už i u nás (tým eSuba). Dvojnásobně se zvětšil i prostor pro deskové a karetní hry. Skutečnou lahůdkou je pak deset strojů z dřevních dob videoher, které zapůjčí muzeum arkádových automatů Aréna – Arcadehry.cz. Půjde si tak znovu zahrát největší herní klasiky na původních arkádových automatech.

Díky novému partnerovi Advíku Gaming Revolution se chystají konzolové turnaje ve třech hrách – Naruto Shippuden Storm 3, Tekken 6 a Mortal Combat 9 a také množství přednášek a workshopů. Dojde i na unikátní možnost vyzkoušet si novinky ze světa her na platformě Playstation 4 jako je například Watch Dogs, Wolfenstein, Transformes nebo nově Last Of Us: Remastered či Sniper Elite 3.

Samotné hraní her ale pokrývá i všechny další zavedené oblasti od tradičních japonských jako Shogi a Go, přes karetní a deskové (Bang!, Magic the Gathering, Yu-Gi-Oh!, Osadníci z Katanu) po konzolové a počítačové (Soul Calibur 5, Arcana Hearts). Fenomén hudebních her pak zastoupí SingStar, Para Para Paradise či Guitar Hero.

A dorazí i slavné LoLko

Advík zároveň hostí i herní festival LoLcon 2014 zaměřený na nejúspěšnější multiplayerovou hru současnosti League of Legends, kterou každý den hraje až 27 miliónů hráčů. Ve spolupráci s fanouškovským obchodem Real Geek a hernou SkillZone se chystá exhibiční hraní, SkillZone turnaj, kostýmová (cosplay) soutěž, přijedou profesionální hráči i youtubeři a bude i bohatý program věnovaný MOBA hrám. Samozřejmě nemůže chybět turnaj o 10 000 Kč, turnaje 5v5 a 1v1 proti populárním hráčům, např. Wedrymu a Herdynovi a večerní komentované sledování League Championship Series s dalším slavným hráčem Xnapym. Vstupné platí pro oba festivaly zároveň.

Brány Advíku a LoLconu se otevřou ve čtvrtek 24. července v 17 hodin a zavřou v neděli 27. července v 17 hodin. Ubytování je zajištěno jak na místě, tak na ubytovnách a vysokoškolských kolejích. Advík patří do rodiny festivalů AnimeCrew, kam se počítá např. i zavedený slovenský Comics Salón a Anime Show.

Detaily:

Advík 2014 se uskuteční ve dnech 24. 7. – 27. 7. 2014 v prostorách Modré školy, Kupeckého 576, Praha 4.

Vstupné: v předprodeji na celý festival 450 Kč, na místě 500 Kč (1 den 250 Kč)

Pro další informace, program a aktualizace navštivte: www.advik.cz nebo se obraťte přímo na hlavního koordinátora:

Petr Žalud, tel: 720 757 393, email: zalud@advik.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Herní obchod

Nenechte si ujít jedinečné akce a slevy v herních obchodech Xzone a JRC!

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments