ARCHIV NOVINEK (HERNÍ NOVINKY)

« home

Festival her, sci-fi a fantasy PragoFFest 2015 již na konci ledna

Hráči videoher a stolních her si užijí několik desítek konzolí, počítačů a stolů na největším pražském festivalu popkultury od 29. ledna do 1. února 2015. Modrá škole na Hájích přivítá také fanoušky sci-fi, fantasy a hororu v seriálech, filmech, anime, comicsech, knihách a hrách. Pořady Českého Craftconu navštíví příznivci YouTube scény a Minecraftu.

Návštěvníci čtyřdenního festivalu si mohou zahrát pestrý výběr her - od videoher přes hudební, taneční, deskové, karetní, miniatur až po hry na hrdiny. Je připravován bohatý přednáškový a diskusní program o videohrách (GameLine a LegendCon). Chybět nebudou besedy a autogramiády s osobnostmi videoherní a YouTube scény (Český Craftcon) ani prestižní turnaje o ceny. Úvodní turnaj Mistrovství ČR v počítačových hrách se bude hrát v League of Legends o 10 tisíc Kč. V programu je i přednáškový program pro hráče válečných her miniatur WarGameCon a pořady pro hráče RPG. Nezávislí vývojáři her představí svou práci v několika předváděcích stáncích.

„Účast a spolupráci potvrdili videoherní partneři BenQ, Cenega, Comgad, Conquest Entertainment, Gamlery, Level, LYNX, Microsoft, Playzone, program o League of Legends připraví TryHard.cz,“ uvedl hlavní organizátor festivalu Václav Pravda.

Videoherna nabídne minimálně 40 počítačů HAL3000 a LYNX, 20 počítačů Muzea videoher a minimálně 40 konzolí. Deskoherna nabídne přes 20 herních stolů.

Fanoušky sci-fi čekají pořady o Star Wars, Star Trek a Stargate, Červeném trpaslíku a dalších SF fenoménech. Fanoušci Japonska, mangy a anime nepřijdou zkrátka díky programu Advík Zima. Knihovna se věnuje literární fantastice. MoveCon je pro ty, kdo se chtějí naučit základy tanců, bojových umění a šermu. Dalšími programovými liniemi jsou například ComicsCon a Harry Potter & Fantasy. Ve speciálním programu lze najít kostýmovou soutěž CoFFplay, výstavu obrazů, pojízdnou knihovnu a mnoho dalšího.

Další informace o programu a možnost nákupu vstupenek naleznete na stránkách www.pragoffest.cz.

O PragoFFestu

PragoFFest vznikl v roce 2010 rozšířením tradičního Pragoconu (od 1997) o bohatý videoherní program a zajištěním lepší organizace a služeb (včetně občerstvení a ubytování). Festival pořádá neziskové občanské sdružení SFK Avalon, pořadatel série FFestivalů, ve spolupráci s fanouškovskými komunitami a kluby, ale i s profesionálními partnery.

První PragoFFest v roce 2010 navštívilo přibližně 800 účastníků, druhý 1400, třetí přes 2000 a čtvrtý přes 2400, s rostoucí spokojeností. Pátý PragoFFest byl dosud největší, navštívilo ho přes 3000 fanoušků a hráčů.

Další informace o programu naleznete na stránkách www.pragoffest.cz

slevin | 21.01. 2015 | komentáře [0]

Japonský festival Advík v Praze již tento víkend!

Původem malé setkání fanoušků japonských tanečních her uchopilo aktuální vlnu zájmu o japonskou (pop)kulturu a rychle se rozrostlo na rozsáhlý festival příznivců japonského animovaného filmu (anime), japonského comicsu (mangy) a životního stylu Země vycházejícího slunce. Letos se dočká nového programu poskytnutého Japonským velvyslanectvím v ČR i speciální linie ke slavné hře League of Legends.

Již 9. ročník, který se odehraje 24. až 27. července 2014 v pražské Modré škole, se zároveň zaměřuje i na oblíbené hudební, konzolové a počítačové hry a jako vždy nezapomíná ani na obřady a zvyky tradičního Japonska.

Výstavy, přednášky a hry

Oproti loňskému ročníku bude větší důraz právě na klasickou japonskou kulturu a to i díky podpoře japonského velvyslanectví, které poprvé představí i vlastní program. Vystaveny budou tradiční japonské panenky ningyō, makety UNESCO památek v Japonsku i tradičních japonských jídel a také origami. Doplněny budou promítáním dokumentů o životě v Japonsku.

Kultura starého Japonska dále ožije v přednáškách, živých představeních a workshopech od bojových umění jako Nakagawa Tózan Ryú battójutsu či Bujinkan ninjutsu až po tradiční japonský tanec Nihon Buyó.

Zhruba polovina z celkem 15 programových linií se zaměřuje na přednášky a projekce; zbytek pak na herní komunitu. Osu festivalu opět tvoří projekce anime (Claymore, Please Teacher, Agent Aika, Kimi ni Todoke...), módní přehlídka, volba Miss a tradiční sobotní ples a galavečer. Pěknou vizuální podívanou jsou kostýmové soutěže, tzv. cosplay, které se staly jedním z trademarků podobných festivalů po celém světě. Hodnotí se kvalita ručně vyráběných kostýmů i věrnost originálu, povětšinou postavám z mangy, anime či počítačových her. Advík letos hostí českou kvalifikaci Eurocosplaye, která se odehraje v sobotu od 14 hodin, a tuzemský vítěz poletí v říjnu na finále do Londýna.

Několik linií je zaměřeno přímo na přednášky o anime a Japonsku pro znalce i začátečníky včetně oblíbeného fenoménu šónen-ai, japonské Jrockové hudby a hudebních her či cestování po Asii. Vlastní linii získala móda, ať již japonská, lolita, historická či fiktivní (steampunk).

Z dalšího programu je třeba zmínit možnost počíst si v manga knihovničce, zajít do příjemného Maid Café nebo se zúčastnit množství soutěží v mnoha kreativních disciplínách od tvorby animovaných klipů (AMV), kreseb a obálek (FanArt, OriginalArt), povídek (OriginalFiction) až po tradiční Karaoke. Nově bude přítomná i odpočinková zóna pro návštěvníky s možností např. připojit se k internetu, připravit si jídlo nebo si dokonce zasoutěžit.

A samozřejmě je tu i herní scéna, která se krom obecných i specifických přednášek zaměřuje třeba na životy profesionálních hráčů počítačových her, kteří existují už i u nás (tým eSuba). Dvojnásobně se zvětšil i prostor pro deskové a karetní hry. Skutečnou lahůdkou je pak deset strojů z dřevních dob videoher, které zapůjčí muzeum arkádových automatů Aréna – Arcadehry.cz. Půjde si tak znovu zahrát největší herní klasiky na původních arkádových automatech.

Díky novému partnerovi Advíku Gaming Revolution se chystají konzolové turnaje ve třech hrách – Naruto Shippuden Storm 3, Tekken 6 a Mortal Combat 9 a také množství přednášek a workshopů. Dojde i na unikátní možnost vyzkoušet si novinky ze světa her na platformě Playstation 4 jako je například Watch Dogs, Wolfenstein, Transformes nebo nově Last Of Us: Remastered či Sniper Elite 3.

Samotné hraní her ale pokrývá i všechny další zavedené oblasti od tradičních japonských jako Shogi a Go, přes karetní a deskové (Bang!, Magic the Gathering, Yu-Gi-Oh!, Osadníci z Katanu) po konzolové a počítačové (Soul Calibur 5, Arcana Hearts). Fenomén hudebních her pak zastoupí SingStar, Para Para Paradise či Guitar Hero.

A dorazí i slavné LoLko

Advík zároveň hostí i herní festival LoLcon 2014 zaměřený na nejúspěšnější multiplayerovou hru současnosti League of Legends, kterou každý den hraje až 27 miliónů hráčů. Ve spolupráci s fanouškovským obchodem Real Geek a hernou SkillZone se chystá exhibiční hraní, SkillZone turnaj, kostýmová (cosplay) soutěž, přijedou profesionální hráči i youtubeři a bude i bohatý program věnovaný MOBA hrám. Samozřejmě nemůže chybět turnaj o 10 000 Kč, turnaje 5v5 a 1v1 proti populárním hráčům, např. Wedrymu a Herdynovi a večerní komentované sledování League Championship Series s dalším slavným hráčem Xnapym. Vstupné platí pro oba festivaly zároveň.

Brány Advíku a LoLconu se otevřou ve čtvrtek 24. července v 17 hodin a zavřou v neděli 27. července v 17 hodin. Ubytování je zajištěno jak na místě, tak na ubytovnách a vysokoškolských kolejích. Advík patří do rodiny festivalů AnimeCrew, kam se počítá např. i zavedený slovenský Comics Salón a Anime Show.

Detaily:

Advík 2014 se uskuteční ve dnech 24. 7. - 27. 7. 2014 v prostorách Modré školy, Kupeckého 576, Praha 4.

Vstupné: v předprodeji na celý festival 450 Kč, na místě 500 Kč (1 den 250 Kč)

Pro další informace, program a aktualizace navštivte: www.advik.cz nebo se obraťte přímo na hlavního koordinátora:

Petr Žalud, tel: 720 757 393, email: zalud@advik.cz

slevin | 24.07. 2014 | komentáře [0]

Call for Abstracts: Konference CEEGS 2014 v Brně

BRNO, 10. – 11. října 2014: V druhé polovině roku proběhne v Brně mezinárodní konference herních studií CEEGS 2014 zaměřená na střední a východní Evropu (vč. vývojářského bloku). Výzkumníci, vývojáři, novináři a zájemci o hry a herní studia se setkají v prostorách Masarykovy univerzity na společné konferenci. Tématem celé akce jsou specifika digitálních her v středoevropském a východoevropském prostoru.

CEEGS 2014 je interdisciplinární konferencí, jež je otevřena pro všechny příspěvky věnující se studiu her, médií, kultury, sociologie, psychologie, historie a designu. Ačkoliv je CEEGS primárně akademickou konferencí, druhý den bude věnován herním vývojářům, designerům, kritikům a žurnalistům z praxe na poli herního průmyslu.

Herní studia jsou obor, jenž vznikl z touhy po zkoumání fenoménu počítačových her v akademickém světě. Digitální hry jsou […] součástí každodenního života, v zábavním průmyslu mají silnější ekonomickou pozici než film. Hry lze přitom chápat jako nástroj vzdělávání, tvořivé médium, velký byznys i jako hrozbu. Analýzu her, zkoumání hráčů i pochopení širších souvislostí herního průmyslu proto považujeme za důležitou věc, které je třeba věnovat se důkladně a systematicky. Tak přibližuje herní studia Mgr. Jakub Macek, Ph.D. z mezinárodního výzkumného týmu VITOVIN z FSS MU.

Cílem konference CEEGS 2014 je navázání spolupráce mezi akademií a herním průmyslem. Vývojářská studia (v samotné České republice přes 30) soutěží denně v globálním průmyslu her, stejně tak i hry a jejich reflexe vstupují do popředí zájmu akademického výzkumu. Naším cílem je zvyšovat povědomí o úloze a rozvoji herních studií ve střední i východní Evropě a zároveň podpořit sdílení znalostí mezi akademickou obcí a odborníky z herního průmyslu.

Zájemci o prezentování na konferenci mohou posílat do 12. 5. 2014 abstrakty přednášek v češtině i angličtině (cca 500 slov) na https://www.easychair.org/conferences/?conf=ceegs2014 nebo na email: ceegs@gamestudies.cz.Všechny příspěvky budou recenzovány radou recenzentů, která se skládá z herních a mediálních vědců (potvrzený host Espen Aarseth, zakladatel herních studií) se sídly ve střední a východní Evropě.

Přijímáme abstrakty z následujících oblastí:

  • digitální hry a středoevropská či východoevropská společnost
  • digitální hry a národní kultury střední nebo východní Evropy
  • historie digitálních her a homebrew počítačových klubů ve střední a východní Evropě
  • současné trendy mezi hráči a diváky, speciálně v daném regionu
  • současné trendy herního designu a herního průmyslu, speciálně v daném regionu
  • výzvy a příležitosti v herní vzdělanosti a vzdělávání pomocí her
  • právní otázky a předpisy trhu týkající se digitálních her
  • nedigitální hry ve střední a východní Evropě – LARP, tabletop a karetní hry
slevin | 05.04. 2014 | komentáře [0]

Přijďte na festival sci-fi, fantasy a her PragoFFest 2014

Hráči videoher, deskových, karetních a figurkových her mají možnost si užít velké herny s desítkami konzolí, počítačů a stolů na největším pražském festivalu fantastiky a her od 30. ledna do 2. února 2014. Modrá škole na Hájích přivítá také fanoušky sci-fi, fantasy a hororu v seriálech, filmech, anime, comicsech, knihách a hrách. Ve čtvrtek zcela zdarma

Návštěvníci čtyřdenního festivalu si mohou zahrát pestrý výběr her - od videoher přes hudební, taneční, deskové, karetní, miniatur až po hry na hrdiny. Je připravován bohatý přednáškový program o videohrách ve třech místnostech zároveň. Chybět nebudou besedy a autogramiády s osobnostmi videoherní scény ani prestižní turnaje o ceny.

„PragoFFest ve svém pátém ročníku poprvé poskytne prostor pro ThroneCon - program příznivců seriálu a knih Hra o trůny, nabídne samostatné programy pro hráče her League of Legends a Minecraft, připravujeme ale i řadu dalších novinek, včetně vstupu ve čtvrtek od 18 hodin zcela zdarma,“ řekl Václav Pravda, ředitel festivalu PragoFFest.

Fanoušci sci-fi se dočkají návratu Star Treku a britských seriálů (Sherlock, Merlin, Doctor Who apod.) do programu PragoFFestu, nepřijdou o Star Wars program ani o přehled nejnovějších seriálů. Potěší je předváděcí stánky Matematicko Fyzikální Fakulty UK i program FutureConu, věnovaný vědě a technice.

Fanoušci Japonska a japonských kreslených fenoménů manga a anime ani letos nepřijdou zkrátka v programu J-culture a OrientCon. Pro příznivce jiných kreslených fenoménů jsou comicsové přednášky v rámci literárního programu Knihovna (ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a nakladatelstvím Albatros) a PonyCon (pro dospělé příznivce seriálu My Little Pony).

Další programové linie a jejich přednášky, besedy, projekce, soutěže a workshopy jsou připraveny pro fanoušky Pána prstenů a Hobita i obecně fantasy a historie, fanoušky Role Playing Games, ale i pro ty, kdo se chtějí naučit základy tanců, bojových umění a šermu.

Ve speciálním programu lze najít Večer fantazie s pestrým programem včetně kostýmové soutěže a světelné show, pojízdnou knihovnu, výstavu obrazů, premiéru akčního filmu Requel a mnoho dalšího.

Další informace o programu naleznete na stránkách www.pragoffest.cz

slevin | 17.01. 2014 | komentáře [0]

GTA Online se rozjelo naplno

Úderem 13:00 středoevropského času se roztočila pomyslná kola veleočekávaného GTA Online. Multiplayerová chuťovka, kterou má k dispozici každý, kdo vlastní GTA V, toho nabídne opravdu hodně (závody, návštěvu domů, tenis, plnění misí a s tím související růst bodů, které proměníte ve vylepšování postavy), namátkou se můžete podívat na čtyřminutové vyčerpávající intro.

Dyler | 01.10. 2013 | komentáře [0]
Zobrazena strana 4 / 6
« předchozí následující »